Kup e-podpis

Aktualności

mSzafir od KIR uznany za Projekt Roku przez Kongres Gospodarki Elektronicznej

Data: 2020.10.21

Dziś w trakcie Kongresu Gospodarki Elektronicznej ogłoszono laureatów konkursu organizowanego przez Związek Banków Polskich. Tytuł Projekt Roku kapituła przyznała kwalifikowanemu podpisowi elektronicznemu w wersji mobilnej mSzafir, opracowanemu przez KIR.

mSzafir pozwala podpisywać pliki w formacie pdf w sposób, który w świetle prawa jest równoważny z podpisem odręcznym złożonym na papierowym dokumencie. Dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań, mSzafir nie wymaga korzystania z czytnika i karty kryptograficznej – wystarczy komputer, tablet czy smartfon. Usługa jest całkowicie cyfrowa i udostępniana w pełni online.

Klienci KIR mają możliwość uzyskania jednorazowego podpisu mSzafir, służącego do podpisania pojedynczego dokumentu lub też certyfikatu z długim terminem ważności do podpisania wielu dokumentów. Przed  uzyskaniem certyfikatu jednorazowego użytkownik potwierdza swoją tożsamości korzystając z bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego i Inteligo. W przypadku mSzafir z długim terminem ważności, użytkownicy potwierdzą tożsamość na jeden z trzech sposobów: z wykorzystaniem bankowości elektronicznej, przy użyciu standardowej wersji certyfikatu kwalifikowanego zapisanego na karcie Szafir lub w placówce KIR. Do każdego złożonego podpisu dołączany jest kwalifikowany znacznik czasu, zapewniający podpisanemu dokumentowi długotrwałą wartość dowodową.

- Nagroda ZBP dla mSzafir to dla nas ogromne wyróżnienie i dowód na stale rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania, umożliwiające kompleksową elektronizację procesów, zarówno w obszarze administracji, jak i biznesu. Możliwość bezpiecznego podpisywania dokumentów, niezależnie od miejsca i czasu, nabrała kluczowego znaczenia w ostatnich miesiącach, charakteryzujących się koniecznością zachowania dystansu społecznego. Duże zainteresowanie, jakim cieszy się mSzafir wśród naszych klientów pokazało, że Polacy są otwarci na przyspieszoną cyfryzację, której jesteśmy świadkami, mówi Piotr Alicki, prezes Zarządu KIR.

Dostarczany przez KIR e-podpis sprawdza się w większości sytuacji, które wymagają podpisania dokumentów, np. zamówień, umów lub aneksów, w dowolnej relacji - z bankiem, urzędem, przedsiębiorcą lub osobą fizyczną. Jest szczególnie przydatny dla osób pracujących zdalnie, ponieważ pozwala załatwiać wiele spraw bez wizyty w urzędzie czy firmie.

Podpis mSzafir jest zgodny z wymaganiami rozporządzenia eIDAS i ma moc prawną równoważną podpisowi złożonemu własnoręcznie. Ponadto, usługa została wpisana do rejestru dostawców usług zaufania.

mSzafir został bardzo dobrze przyjęty przez rynek. Dowodem na to są jego kolejne wdrożenia komercyjne - PKO Bank Polski udostępnia go klientom zakładającym zdalnie rachunek inwestycyjny w Domu Maklerskim, a Orange Polska prowadzi pilotażowy program wykorzystania mSzafir w zakresie podpisywania dokumentów kadrowych.

Kongres Gospodarki Elektronicznej to doroczne spotkanie łączące biznes, administrację i środowisko akademickie. W tym roku odbywa się jego XV edycja. KIR został wyróżniony przez ZBP drugi rok z rzędu – w 2019 r. firma otrzymała tytuł Partnera Roku.

 

Nasi klienci:

 • ALAB laboratoria
 • Białystok
 • Michelin
 • Luxmed
 • Wasko
 • Warmia i Mazury
 • Synevo
 • Siemens
 • Puławy
 • Katolicki Uniwersytet Lubelski
 • Diagnostyka