Wylogowaliśmy Cię z Twojego konta. Zaloguj ponownie
shutterstock_2108249681.jpg

KIR udostępnia nowy produkt: kwalifikowaną pieczęć elektroniczną w wersji mobilnej. E-pieczęć umożliwia jednoczesne stemplowanie wielu dokumentów, potwierdza autentyczność ich pochodzenia i zapewnia skuteczną ochronę przed modyfikacją. Warto sprawdzić biznesowe korzyści z wdrożenia e-pieczęci.

Jak zadbać o bezpieczeństwo elektronicznych dokumentów i jeszcze lepiej poukładać cyfrowe procesy w firmie?
Kwalifikowana pieczęć to elektroniczny odpowiednik tradycyjnej pieczątki firmowej. Pojęcie zostało wprowadzone w unijnym rozporządzeniu eIDAS z myślą o podmiotach (firmach, urzędach, instytucjach), które dzięki pieczęci mogą autoryzować udostępniane przez siebie dokumenty. W cyfrowym obiegu powszechnie wykorzystuje się już kwalifikowany podpis elektroniczny, który zawiera indywidualne dane osobowe użytkownika podpisującego dokumenty.

Pieczęć elektroniczna pełni taką samą funkcję jak podpis elektroniczny, ale wydawana jest dla konkretnego podmiotu. Nie zawiera więc danych osobowych, a wyłącznie nazwę podmiotu, zgodną z nazwą rejestrową, identyfikator – taki jak NIP, czy KRS oraz adres. Za pomocą pieczęci można potwierdzić, że podpisane dokumenty powstały faktycznie w danej firmie. Dokument, opatrzony firmową pieczęcią, odbiorca może w łatwy sposób zweryfikować, tj. potwierdzić czy nie został zmodyfikowany oraz, czy pochodzi z pewnego źródła.

Pieczęć elektroniczna znajduje zastosowanie w różnych obszarach działalności w każdej organizacji, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Służy do autoryzowania regulaminów, e-faktur, dokumentów księgowych, zaświadczeń, sprawozdań oraz oficjalnej korespondencji. Można ją stosować w komunikacji z klientami i partnerami, sygnować firmowe dokumenty i faktury elektroniczne.

Dzięki e-pieczęci można jednocześnie stemplować wiele dokumentów. Korzystanie z e-pieczęci pozwala na redukcję kosztów operacyjnych i przyspiesza obsługę klienta. Pieczęć będzie również wspierać wdrożenie regulacji dotyczącej KSeF. Warto podkreślić, że kwalifikowana pieczęć elektroniczna ma zastosowanie i jest honorowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Z badań wynika, że w 2023 roku dwie na trzy firmy (66% firm) doświadczyły incydentów związanych z bezpieczeństwem danych. W latach 2013-2022 liczba naruszeń danych wzrosła trzykrotnie, a w 2023 roku wykradziono 2,6 miliarda informacji – Postępująca cyfryzacja wiąże się ze wzrostem wymagań w zakresie bezpieczeństwa informacji. Równolegle rośnie zapotrzebowanie na nowoczesne narzędzia autoryzacji i potwierdzania autentyczności dokumentów. Mobilna, kwalifikowana pieczęć elektroniczna jest wygodnym narzędziem dla każdej firmy i organizacji, która chce posługiwać się autoryzowanymi dokumentami, z gwarancją źródła pochodzenia – mówi Elżbieta Włodarczyk, Dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny w KIR.

Mobilna pieczątka w każdej firmie

Kwalifikowaną e-pieczęć KIR udostępnia w różnych wariantach:

  • Pieczęć mobilna: opcja dostępna na dowolnym urządzeniu, jak laptop czy telefon, nie wymaga dodatkowej karty ani czytnika. Do każdej pieczęci składanej przez portal mSzafir dołączany jest kwalifikowany znacznik czasu.
  • Pieczęć na karcie kryptograficznej
  • Pieczęć na module kryptograficznym HSM: pieczęć może być przechowywana na module HSM dostarczanym przez KIR lub własnym module klienta.

Kwalifikowana pieczęć mobilna to kolejne rozwiązanie z rodziny mSzafir, które można uzyskać w pełni online, w kilku prostych krokach. Składanie pieczęci przy użyciu certyfikatu jest możliwe w portalu mSzafir, w aplikacji mobilnej mSzafir lub w dowolnej aplikacji z funkcją pieczętowania. Co ważne, aby złożyć pieczęć w portalu lub w aplikacji mobilnej można użyć dowolnego urządzenia z dowolną przeglądarką, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Klienci mogą wybrać pieczęci mobilne z terminem ważności rok lub dwa lata i z optymalnym dla siebie pakietem: od 500 do 100 tys. sztuk pieczęci.

22 545 55 55

Obsługa Klienta

Pomoc techniczna

Nasza infolinia jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku: 8:00 - 18:00.

Znajdź nas

Największa sieć sprzedaży podpisu elektronicznego

Odbierz swój e-podpis w dowolnej placówce KIR lub jednym z ponad 740 oddziałów banków spółdzielczych w całej Polsce.

Znajdź najbliższą placówkę
Napisz do nas

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z naszego formularza

lub wyślij wiadomość na adres kontakt@kir.pl

Wybierz temat rozmowy
Image
Biuro_obsługi_klienta_desktop.png

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami

22 545 55 55

Napisz do nas

lub skorzystaj z centrum pomocy